Adaylara

Kimya Mühendisliği Nedir?

Kimya mühendisliği, hammadde ve kimyasalların yararlı ve değerli ürünlere dönüştürülmesini büyük ölçekte gerçekleştiren çok-disiplinli bir mühendislik dalı olup matematik, fizik, kimya ve yaşam bilimlerinin temel ilke ve yaklaşımlarını esas alır.
2016 LYS Sonrası Adaylara Yapılan Soru-Yanıtlı Tanıtım SunumuMezunlarımız Hangi Dallarda Çalışmaktadır?

21. yüzyılın kimya mühendisi yeni malzemelerin yanısıra biyoteknoloji, nanoteknoloji, yakıt pili teknolojisi ve benzeri ileri teknolojilerin geliştirilmesine de öncülük eder.

Çok yönlü, analitik düşünme ve yaratıcılığı destekleyen, sistem yaklaşımlı lisans eğitim programı, mezunlarımıza yurt içinde ve yurt dışında akademik veya endüstriyel nitelikteki çalışma alanlarında seçim yapabilecekleri bir altyapı kazandırır.

Mezunlarımızın çalışmakta olduğu alanlar arasında ilaç, gıda, plastik, boya, petrol ve petrokimya, maden, cam, seramik, nitelikli kimyasallar, enerji, hızlı tüketim sektörleri ile süreç/tesis tasarımı ve kurulumu yer almaktadır. Ayrıca, lisans programımızın kazandırdığı çok yönlü mühendislik altyapısı, mezunlarımıza yazılım ve tasarım firmalarında, finans kurumlarında veya kendi kurdukları danışmanlık şirketlerinde başarıyla çalışma olanağı sağlamaktadır.

Kuruluş

1958 Robert Kolej Yüksek Okulu / Mühendislik
1971 Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Mezun ve Öğrenci Sayımız

Mezunlarımız - 1832 Lisans
- 414 Yüksek Lisans
- 54 Doktora

2016-2017 Öğrenci Sayısı - 285 Lisans
- 56 Yüksek Lisans
- 30 Doktora

Akademik Kadro

- 2 Emeritus Profesör
- 12 Profesör
- 4 Doçent
- 2 Yardımcı Doçent
- 22 Araştırma Görevlisi

Akademik Kadro için tıklayınız.

Bölüm Danışma Kurulu

- Öğretim Üyeleri
- Kimya sektöründe üst düzey yönetici mezunlarımız

Bölüm Danışma Kurulu için tıklayınız.

Programımız ABET tarafından akreditasyon almıştır.

Lütfen e-posta grubumuza kaydolun. Bu grup bazı acil ve önemli haberler ile dosyaların paylaşımı için kullanılmaktadır ve e-posta adresleriniz gizli tutulacaktır. E-posta grubumuzun web adresi:http://groups.yahoo.com/group/che_boun
© 2013 Her Hakkı Saklıdır - Kimya Mühendisliği Bölümü - Boğaziçi Üniversitesi - Tel: 0090 (212) 3596471

Ağ Yöneticisi: chewebmaster@boun.edu.tr

Web Tasarım